Talasemi Nedir ?


Talasemi, vücudun kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçası olan hemoglobin adı verilen proteini yeterince üretememesinden kaynaklanan, ebeveynlerden çocuklara genler yoluyla geçen kalıtsal bir kan hastalığıdır. Vücutta yeterli miktarda hemoglobin bulunmadığında, vücudun kırmızı kan hücreleri düzgün çalışamadığı için daha kısa süre dayanır ve bu da kan dolaşımında daha az sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmasına neden olur.

Kırmızı kan hücrelerinin temel görevi, hücrelerin görevlerini yapabilmek için temel besin kaynağı olarak kullandığı oksijeni tüm hücrelere taşımaktır. Yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi olmadığında, vücudun diğer tüm hücrelerine yeterli miktarda oksijen gönderilmez ve bu da kişinin yorgun, halsiz veya nefes darlığı hissetmesine neden olabilen anemi durumudur. Talasemi hastalarında hafif veya şiddetli anemi olabilir.

Bu web sitesi bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgiler hekime danışmanın yerine geçmez. Daha fazla bilgi için hekiminize başvurunuz. Ali Raif İlaç Sanayi koşulsuz katkılarıyla
Hematoloji Derneği logo

"Ali Raif İlaç Sanayi koşulsuz katkılarıyla"